Hořčíkový olej při masáži může štípat
Hořčíkový olej je oblíbený doplněk při masážích, zejména pokud chceme podpořit regeneraci svalů, zmírnit napětí nebo doplnit hořčík transdermálně – tedy přes kůži. Ačkoliv se nazývá "olej", ve skutečnosti jde o vodný roztok hořčíku, nejčastěji ve formě chloridu hořečnatého. Při aplikaci na kůži však může u některých lidí vyvolat lehké štípání nebo svědění, což může být zpočátku nepříjemné. Tento jev ale není nutně známkou alergie nebo nesnášenlivosti.
Důvodem štípání bývá především stav pokožky. Pokud je kůže suchá, citlivá nebo drobně poraněná (například po holení nebo poškrábání), může hořčík v roztoku dráždit nervová zakončení v těchto citlivějších oblastech. Štípání je tedy přirozenou reakcí na vysokou koncentraci minerálu, nikoliv známkou poškození nebo nebezpečí. U většiny lidí se při pravidelném používání citlivost snižuje.
Z masérského pohledu je důležité klienta na tento možný efekt předem upozornit. Pokud ví, že může během nebo po masáži pociťovat lehké štípání, bude připravený a nebude se zbytečně lekat. Vhodné je také použít menší množství hořčíkového oleje na první aplikaci, nebo ho zředit vodou v poměru 1:1. Tím snížíme riziko podráždění a zároveň umožníme pokožce, aby si na látku postupně zvykla.
Pokud by klient pociťoval výrazné pálení nebo zarudnutí, je na místě olej ihned setřít nebo opláchnout vodou. V takovém případě může být pokožka přecitlivělá nebo došlo k aplikaci na narušené místo. Většinou ale štípání trvá jen pár minut a samo odezní. Někteří lidé navíc po čase hlásí, že při pravidelném používání hořčíkového oleje už žádné štípání necítí.
Závěrem je třeba říct, že hořčíkový olej je skvělým nástrojem k doplnění tohoto důležitého minerálu, zejména pro sportovce nebo osoby s bolestmi svalů a křečemi. Správným použitím, případně zředěním a komunikací s klientem, lze minimalizovat jakékoliv nepříjemnosti a maximalizovat přínosy této metody.
Na masáže hořčíkovým olejem se specializují v tomto masérském salonu v Plzni